Ana içeriğe atla
* Onun calismalarini cok seviyorum.Sanatini ve birde ayni resimleri tekrar yenilemesi fikrini seviyorum.Bu fikri oyle sevdimki,bunu yapmanin harika olabilecegini dusundum(...)De chirico ayni imgeleri tum hayati boyunca tekrarlamisti.Inaniyorum ki,o bunu sadece insanlar ve saticilar istedi diye yapmadi,o bunu sevdigi icin ve tekrarlanan goruntulerin kendini ifade etmenin bir yolu oldugunu dusundugu icin yapti.Bu belki de ikimizde de ortak olan seydir.(...)

Andy Warhol


*A.Bonito Olivia(yay.haz.),Warhol verso de Chirico(milano,1982,s.70

Interview with Andy Warhol by Achille Bonito Olivia

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sessizliği Aramak (Part I)

Bu deneme yazısı bir çok sanatsal problematiğin iç içe geçtiği bir alanda var olmaktır. Bu anlamda bir deneme olarak Türkiye’de Çağdaş Sanat adı altına üretilen eserlerin içindeki zaman ve toplumlailgili gerçekliklerini semptomatik bir okuma-anlama girişimidir. Bir sanatçı olarak bunu yapmamın sebebi nedenini bilmediğim bir erteleyişi bozma amacını taşıyor. Duyulur olanın görünür kılınması.
Bu eleştiriyi görünür kılması gerekenin bir sanat eleştirmeni ya da küratör olmasıbeklenirdi. Benim kişisel gözlemim artık bu mümkün değil, çünkü çağdaş sanat sistemi kültürel üretimin rekabete dayalı bir sisteminden ekonomik olarak karşılıklı bağımlı bir sisteme dönüşerek kendini tıkadı. Kültürel sermaye anlamında sanatsal üretime atfedilen bir dışarısı boşluk-mesafe kalmadı. Sanatçılar, sanat simsarları, galeriler, sanat dergileri ,müzayede evleri ,sanat fuarları ,müzeler, bienaller artık karşılıklı rekabete dayanan bir sistemden, artık birbirine bağımlı işleyen bir sistemin içinde. Türkiye Çağdaş…

Sessizliği Aramak (Part II)

                  (A fair amount of nothing)