Ana içeriğe atla

LES MAISON DAURA/01.02.2010

Après avoir été un havre pour Pierre Daura, (Pierre Daura) sa famille et ses amis durant plusieurs décennies, les Maisons Daura accueillent depuis 2005 des artistes sur deux périodes de résidence (printemps et automne). Invités aux Maisons Daura à Saint-Cirq Lapopie, ils pratiquent différentes disciplines, fidèles en cela à l'esprit d'ouverture qui a toujours animé ce lieu du vivant du peintre, inscrivant par là-même le "port" spirituel de Pierre Daura dans le mouvement de l'art actuel.
Les artistes vont se saisir et activer le contexte de ce superbe site médiéval, pour nous surprendre et nous faire partager l'aventure de l'art en train de se faire.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sessizliği Aramak (Part I)

Bu deneme yazısı bir çok sanatsal problematiğin iç içe geçtiği bir alanda var olmaktır. Bu anlamda bir deneme olarak Türkiye’de Çağdaş Sanat adı altına üretilen eserlerin içindeki zaman ve toplumlailgili gerçekliklerini semptomatik bir okuma-anlama girişimidir. Bir sanatçı olarak bunu yapmamın sebebi nedenini bilmediğim bir erteleyişi bozma amacını taşıyor. Duyulur olanın görünür kılınması.
Bu eleştiriyi görünür kılması gerekenin bir sanat eleştirmeni ya da küratör olmasıbeklenirdi. Benim kişisel gözlemim artık bu mümkün değil, çünkü çağdaş sanat sistemi kültürel üretimin rekabete dayalı bir sisteminden ekonomik olarak karşılıklı bağımlı bir sisteme dönüşerek kendini tıkadı. Kültürel sermaye anlamında sanatsal üretime atfedilen bir dışarısı boşluk-mesafe kalmadı. Sanatçılar, sanat simsarları, galeriler, sanat dergileri ,müzayede evleri ,sanat fuarları ,müzeler, bienaller artık karşılıklı rekabete dayanan bir sistemden, artık birbirine bağımlı işleyen bir sistemin içinde. Türkiye Çağdaş…

Sessizliği Aramak (Part II)

                  (A fair amount of nothing)