Ana içeriğe atla

Ikiyuzlu politika istemiyoruz

Israil ile anlasmalar iptal edilsin!

Basbakan Tayyip Erdogan, Israil Cumhurbaskani Simon Perez'e "Siz oldurmeyi cok iyi bilirsiniz" diyerek yaptigi cikisla dunyanin dort bir tarafindaki vicdan sahipleri ve savas karsitlarinin duygularina tercuman oldu. Ne var ki bu cikisin hemen ardindan Hukumet Sozcusu Cemil Cicek, Israil ile olan iliskilere ne denli onem verdiklerini ve bunlari korumak istediklerini beyan etti.

Anlasmiyoruz!

Hukumetin Israil ile iliskileri koruma politikasi ikiyuzluluktur; anlasmiyoruz. 60 yildir Filistin halkina uygulanan baskilara karsi cikan bizler Turkiye'nin surdurdugu ekonomik, askeri ve siyasi iliskilerin Israil devletinin yayilmaci ve katliamci politikalarina destek sundugunu goruyoruz.

Israil'e verilen her kurus Filistin halki uzerine kursun olarak dokuluyor, Ortadogu halklarina yonelik nukleer tehdide donusuyor. Kamuoyundan gizlenen askeri ve stratejik isbirligi anlasmalari ile Gazze'yi bombalayan Israil pilotlari Turkiye hava sahasinda egitim goruyor.

Soruyoruz: "Bu mudur onem verdiginiz ve korumak istediginiz?"

Baris ve halklarin kardesligine onem veren; Yahudi, Hiristiyan, Alevi, Musluman, Turk, Kurt, Ermeni halk ve toplumlarinin baskilardan uzak, adil ve esit kosullarda yasayabilmesi icin mucadele eden bizler Filistin halkinin korunmasina yonelik somut adimlarin atilmasini istiyoruz. Filistin halkiyla dayanisma "soz"de kalmamali; Israil devleti ile olan gizli-acik anlasmalar iptal edilmelidir.

Imza vermek icin linki takip edin lutfen:
http://www.israilleanlasmalariptaledilsin.net/index.php

Yorumlar

Adsız dedi ki…
helal olsun helal olsun helal olsun:)

Bu blogdaki popüler yayınlar

YAR BANA RANCİERE GECELER

RANCİERE ; DUYULURUN  PAYLAŞIMIBAĞLAMINDA ESTETİK  VE  SİYASET  MEHMET  DERE

Jacques Rancière (d. 1940) Fransız düşünür Paris-VIII (St. Denis) Üniversitesi'nden felsefe profesörü iken emekli olmuş ,ve 1960’lı yıllarda Marksist düşünür Louis Althusser ile beraber yazdığı Kapital'i Okumak ile bilinir –tanınır hale gelmiştir.

Bu deneme yazısı içerik olarak J. Ranciere’in sanat ve politika arasında kurduğu sanatsal tarihsel ilişki bağlamının yanı sıra ,estetik-politika ilişkisi çerçevesinde sanata dair görüşlerinin tartışılmasını amaçlamaktadır. Rancière, “politika”nın ve “sanat”ın işleyiş ilkelerini, kendi tabiriyle söylersek “duyulur olanı yeniden şekillendirmek” (distribution of the sensible) olarak tanımlayarak, ikisinin birbirinden ayrı ve birbirine temas etmeyen iki gerçeklik olduğu düşüncesini alt üst etmektedir.

Ranciere tarafından 'duyulur olanın paylaşımı' nosyonu, duyumsanır ya da algılanır olanın, yani duyular alanının bir safiyet ve doğrudanlık içermediğini, tam t…

Sessizliği Aramak (Part I)

Bu deneme yazısı bir çok sanatsal problematiğin iç içe geçtiği bir alanda var olmaktır. Bu anlamda bir deneme olarak Türkiye’de Çağdaş Sanat adı altına üretilen eserlerin içindeki zaman ve toplumlailgili gerçekliklerini semptomatik bir okuma-anlama girişimidir. Bir sanatçı olarak bunu yapmamın sebebi nedenini bilmediğim bir erteleyişi bozma amacını taşıyor. Duyulur olanın görünür kılınması.
Bu eleştiriyi görünür kılması gerekenin bir sanat eleştirmeni ya da küratör olmasıbeklenirdi. Benim kişisel gözlemim artık bu mümkün değil, çünkü çağdaş sanat sistemi kültürel üretimin rekabete dayalı bir sisteminden ekonomik olarak karşılıklı bağımlı bir sisteme dönüşerek kendini tıkadı. Kültürel sermaye anlamında sanatsal üretime atfedilen bir dışarısı boşluk-mesafe kalmadı. Sanatçılar, sanat simsarları, galeriler, sanat dergileri ,müzayede evleri ,sanat fuarları ,müzeler, bienaller artık karşılıklı rekabete dayanan bir sistemden, artık birbirine bağımlı işleyen bir sistemin içinde. Türkiye Çağdaş…

Sessizliği Aramak (Part II)

                  (A fair amount of nothing)