Ana içeriğe atla
Televizyondaki Nur Erturk"un Gothic yuzunun altindaki vampir kisiligi kesfediyorum.

Hakkaride 5 sehit daha varmis konusamiyorum deyip kadin aglamaya çalıştı ama başaramadı, galiba teror bu insanlarin baska acilari baska yasamlarin uzerinden parazit yasam kurmasi.

Acaba baskalarinin acilariyla salca hatta her salcaya aci olan böyle başka bir millet varmi?Frankfurt kitap fuarinda Orhan Pamuk un konusmasi dikkatle incelendiğinde avrupadaki zihinsel yasamin "farkliligi" ve "cogullugu" acisindan turkiyede ne kadar cahil bir kesim olarak yasadigimizi ve sanki bizim disimizda baska bir evren yokmus gibi davrandigimizi gostermiyormu?

Buyukluk,imparatorluk kavramlarina baktigimda ucuncu bileske masturbasyon bana gore.

Biz eski masallarin cocuklari olarak neler neler dinliyoruz buyuklerimizden.

Ergenekon mesela hic bitermi herseyin bir sonu var onun bir sonu yokmus gibi anlatilan bu masal hic hiç bitermi?
You tube birden You tabu ya nasil donusur? ' Tanri kendini kamusal alan yaratarak mi kanitliyor diye soralim.

Basbugun konusmalari tehditleri aktutun baskininin gercekleri? Neyin icindeyiz ?gerçeğin cevabı; Serbest vurus yok esas durus var.


bu icimize islemis en derinlerde.

Abdullah Gulun konusmasi Orhan Pamuktan sonra ne kadar ciliz kaldi yere basmadi,ne kadar guleryuzlulugunu sevsemde siyaset cok yuzlu ne yazikki..

Burokrasi bu kadar icten bir o kadar kasar oldugu bu zamanlarda kime guveneceksin?

Nerede o meşhur yüz numaralı adam?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sessizliği Aramak (Part I)

Bu deneme yazısı bir çok sanatsal problematiğin iç içe geçtiği bir alanda var olmaktır. Bu anlamda bir deneme olarak Türkiye’de Çağdaş Sanat adı altına üretilen eserlerin içindeki zaman ve toplumlailgili gerçekliklerini semptomatik bir okuma-anlama girişimidir. Bir sanatçı olarak bunu yapmamın sebebi nedenini bilmediğim bir erteleyişi bozma amacını taşıyor. Duyulur olanın görünür kılınması.
Bu eleştiriyi görünür kılması gerekenin bir sanat eleştirmeni ya da küratör olmasıbeklenirdi. Benim kişisel gözlemim artık bu mümkün değil, çünkü çağdaş sanat sistemi kültürel üretimin rekabete dayalı bir sisteminden ekonomik olarak karşılıklı bağımlı bir sisteme dönüşerek kendini tıkadı. Kültürel sermaye anlamında sanatsal üretime atfedilen bir dışarısı boşluk-mesafe kalmadı. Sanatçılar, sanat simsarları, galeriler, sanat dergileri ,müzayede evleri ,sanat fuarları ,müzeler, bienaller artık karşılıklı rekabete dayanan bir sistemden, artık birbirine bağımlı işleyen bir sistemin içinde. Türkiye Çağdaş…

Sessizliği Aramak (Part II)

                  (A fair amount of nothing)YAR BANA RANCİERE GECELER

RANCİERE ; DUYULURUN  PAYLAŞIMIBAĞLAMINDA ESTETİK  VE  SİYASET  MEHMET  DERE

Jacques Rancière (d. 1940) Fransız düşünür Paris-VIII (St. Denis) Üniversitesi'nden felsefe profesörü iken emekli olmuş ,ve 1960’lı yıllarda Marksist düşünür Louis Althusser ile beraber yazdığı Kapital'i Okumak ile bilinir –tanınır hale gelmiştir.

Bu deneme yazısı içerik olarak J. Ranciere’in sanat ve politika arasında kurduğu sanatsal tarihsel ilişki bağlamının yanı sıra ,estetik-politika ilişkisi çerçevesinde sanata dair görüşlerinin tartışılmasını amaçlamaktadır. Rancière, “politika”nın ve “sanat”ın işleyiş ilkelerini, kendi tabiriyle söylersek “duyulur olanı yeniden şekillendirmek” (distribution of the sensible) olarak tanımlayarak, ikisinin birbirinden ayrı ve birbirine temas etmeyen iki gerçeklik olduğu düşüncesini alt üst etmektedir.

Ranciere tarafından 'duyulur olanın paylaşımı' nosyonu, duyumsanır ya da algılanır olanın, yani duyular alanının bir safiyet ve doğrudanlık içermediğini, tam t…