Ana içeriğe atla
Art doesn't have to be ugly to look clever
Patrick mimran

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Güzel bir hikaye biliyorum, anlatamıyorum nedeni o kadar basit ki gözümüzün önünde duruyor ama ulaşmak için çaba sarfetmiyorum çünkü sanat dedikleri varlık tıpkı nesli tükenen hayvanlar gibi evcilleştiriliyor.. İç güdü güzeldir, Kaos teorisi de aynen öyle onun için ben derim ki bırak tasmanı, tasmasını değil.. O estetiğe ulaşmaya çalışan varlığı bırak da aptal ama doğal görüntüsü ile karşılaşalım ( Bu arada bu salak kim dersen merakını gidereyim. Heykel den sarı bir dev, Alman )

Bu blogdaki popüler yayınlar

Sessizliği Aramak (Part I)

Bu deneme yazısı bir çok sanatsal problematiğin iç içe geçtiği bir alanda var olmaktır. Bu anlamda bir deneme olarak Türkiye’de Çağdaş Sanat adı altına üretilen eserlerin içindeki zaman ve toplumlailgili gerçekliklerini semptomatik bir okuma-anlama girişimidir. Bir sanatçı olarak bunu yapmamın sebebi nedenini bilmediğim bir erteleyişi bozma amacını taşıyor. Duyulur olanın görünür kılınması.
Bu eleştiriyi görünür kılması gerekenin bir sanat eleştirmeni ya da küratör olmasıbeklenirdi. Benim kişisel gözlemim artık bu mümkün değil, çünkü çağdaş sanat sistemi kültürel üretimin rekabete dayalı bir sisteminden ekonomik olarak karşılıklı bağımlı bir sisteme dönüşerek kendini tıkadı. Kültürel sermaye anlamında sanatsal üretime atfedilen bir dışarısı boşluk-mesafe kalmadı. Sanatçılar, sanat simsarları, galeriler, sanat dergileri ,müzayede evleri ,sanat fuarları ,müzeler, bienaller artık karşılıklı rekabete dayanan bir sistemden, artık birbirine bağımlı işleyen bir sistemin içinde. Türkiye Çağdaş…

Sessizliği Aramak (Part II)

                  (A fair amount of nothing)