Ana içeriğe atla
Bizim toplumumuzda yegane fantezimiz kan asil damarlarımızda mevcuttur ya da akacak kan damarlarımızda durmaz.havada her zaman kokusu vardır,bu yüzden kan şekerimiz sürekli düşer.Kana inanç emdiğimiz şeyin gerçeğidir,bu senden çalınan ya da alınan bir şey diye düşünülmez(tabi ki simgesel olarak),senin karşılıksız verebilme kapasitene bakılır.Tek değer ekonomisinde herşey buna göre belirlenir,kanla öde,ötelere doğru uzan,ya da kendini kanıtla.İnsanın anlaşılması için ölmesi gerekiyor, bu o kadar maddileşmiştir ki yargıgücümüzü bile satın almış,vitrinlerde tanrılar kan görmek istiyor levhaları boy gösterir.Büyük insandı falan filan ...bla bla kişi ve biz; bize sorulmadan onunla özdeşleşmek zorunda kalırız kimin ya da ne gibi bir şeyin arzusunun gerçeği olduğumuzu bilmeden. ..
Beni yarın öldüreceklerse söyle çok bekletmesinler beni/hemen bitirsinler işlerini(la valentina)
Octavia Paz'dan alıntılamışım defterimde geçen gün buldum, bir kaç cümle yazmışım,tırnaklı ..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Umutsuz Boşluk

SANATORIUM, 9 Şubat – 10 Mart 2018 tarihleri arasında Mehmet Dere’nin kavramsal çerçevesini ürettiği ve sanatçı olarak dahil olduğu, Yunus Emre Erdoğan,İsmail Şimşek Nezaket Ekici’nin çalışmalarından oluşan “Umutsuz Boşluk” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor.
Sergi ilhamını Dücane Cündioğlu’nun Umutsuz Boşluk adlı makalesinden almaktadır. Cündioğlu ‘Umutsuz boşluk’ adlı makalesinde, Sam Mendes’in yönetmenliğini yaptığı ‘Revolutionary Road’ adlı filminden yola çıkarak bir çiftin içine saplandıkları; ruhani açmaz olarak tarif edilmeye çalışılan “umutsuz boşluğu” deli karakteri üzerinden tartışmaya açmaktadır.
Umutsuz Boşluk isimli sergi başlığı; kötümser bir ruh halini vurgulamasının aksine gücünü umuttan almakta. Bu umut sanatçının credosu (amentüsü) anlamında vurgulanan umutsuzlukla yüzleşme yeteneğidir. Denebilir ki sanatçılar bir anlamda bu kavrayışı ortaya koyarlar. Sanatçı “boşluğu” dönüştürememeyi, bunaltıyı, çöküşü ya da tam tersi olarak bunun ifade edilemezliğini dillendirendi…

The Language Habitat: an Ecopoetry Manifesto

The Language Habitat: an Ecopoetry Manifesto

By James EngelhardtEcopoetry is connection.

It’s a way to engage the world by and through language. This poetry might be wary of language, but at its core believes that language is an evolved ability that comes from our bodies, that is close to the core of who we are in the world. Ecopoetry might borrow strategies and approaches from postmodernism and its off-shoots, depending on the poet and their interests, but the ecopoetic space is not a postmodern space. An ecopoem might play with slippages, but the play will lead to further connections.

Ecopoetry does share a space with science. One of the concerns of ecopoetry is non-human nature (it shares this concern with the critical apparatus it borrows from, ecocriticism). It certainly shares that concern with most of the world’s history of poetry: How can we connect with non-human nature that seems so much more, so much larger than ourselves? How can we understand it? One way is to l…